Redea
Natječaji

POZIV NA PODNOŠENJE PRIJEDLOGA ZA BRATIMLJENJE GRADOVA (CERV-2025-CITIZENS-TOWN-TT)

Objavljeno 09.04.2025

Otvoren je poziv na podnošenje prijedloga za dodjelu bespovratnih sredstava EU-a u području Uključenost i sudjelovanje građana u okviru Programa Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV).

Cilj:

Program pomaže u promicanju međukulturnog dijaloga okupljanjem ljudi različitih nacionalnosti i jezika te im pruža priliku da sudjeluju u zajedničkim aktivnostima. U tom kontekstu, projekti bratimljenja gradova povećat će svijest o bogatstvu kulturnog i jezičnog okruženja Europe te promicati međusobno razumijevanje i poštovanje, pridonoseći razvoju cijenjenog, dinamičnog i višeslojnog europskog identiteta te poštivanju zajedničkih vrijednosti, demokracije i temeljnih prava.

U skladu s ovim općim ciljem, projekti se mogu baviti sljedećim temama (popis nije konačan):

  • EU je utemeljena na solidarnosti: solidarnosti među svojim građanima, solidarnosti preko granica između država članica i solidarnosti kroz aktivnosti potpore unutar i izvan EU-a. Solidarnost je zajednička vrijednost koja stvara koheziju i odgovara na društvene izazove. Projekti bratimljenja gradova pomoći će u prevladavanju nacionalnih percepcija promicanjem međusobnog razumijevanja i stvaranjem foruma na kojima se zajednička rješenja mogu konstruktivno raspraviti. Cilj im je podići svijest o važnosti jačanja procesa europske integracije temeljenog na solidarnosti i vrijednostima EU-a;
  • Projekti bratimljenja gradova omogućit će građanima da izraze kakvu Europu žele. Rasprave podržane kroz mjeru bratimljenja gradova trebale bi se temeljiti na konkretnim postignućima EU-a te na lekcijama naučenima iz povijesti i europske integracije. Također bi trebale uključiti promišljanja o aktualnim trendovima te omogućiti sudionicima da preispitaju euroskepticizam i predlože moguće akcije koje bi EU mogla poduzeti radi jačanja osjećaja pripadnosti Europi, boljeg razumijevanja koristi članstva u EU i jačanja društvene i političke kohezije Unije.

Posebno se potiču projekti koji ne koriste samo izravnim sudionicima već i građanima gradova sudionika, jer oni mogu pomoći u širenju praktičnog iskustva bogatstva i raznolikosti zajedničke baštine Unije. Također, može se uključiti općenito, ali ne isključivo, promišljanje o učinku koji je pandemija COVID-19 imala na život u lokalnim zajednicama prijavitelja, na način funkcioniranja njihovih zajednica te na oblike građanskog sudjelovanja i solidarnosti u gradovima prijavitelja tijekom krize uzrokovane COVID-19, kao i o tome kako bi se ti oblici mogli očuvati i razvijati u budućnosti. Projekti se također mogu nadahnuti inicijativom Novi europski Bauhaus ili se na nju oslanjati.

Aktivnosti mogu uključivati, između ostalog:  radionice; seminare; konferencije; aktivnosti izobrazbe; sastanke stručnjaka; internetske seminare; aktivnosti za podizanje svijesti; kulturna događanja, festivale, izložbe; prikupljanje podataka i savjetovanje o podacima (iskazanih po dobi i spolu); razvoj, razmjene i širenje dobrih praksi među nadležnim tijelima javne uprave i organizacijama civilnog društva, razvoj komunikacijskih alata i upotrebu društvenih medija.

Kako bi bili prihvatljivi, prijavitelji (korisnici) moraju ispunjavati sljedeće uvjete:

– moraju biti pravni subjekti (javna ili privatna tijela)

− moraju imati poslovni nastan u nekoj od prihvatljivih zemalja, odnosno:

  • u državama članicama EU-a (uključujući prekomorske zemlje i područja)
  • u zemljama koje nisu države članice EU-a:

− zemlje povezane s programom CERV ili zemlje s kojima su u tijeku pregovori o sporazumu o pridruživanju ili čiji sporazumi o pridruživanju stupaju na snagu prije potpisivanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava

Ostali uvjeti prihvatljivosti:

− vodeći podnositelj prijave i s njim povezani partner(i) moraju biti javno tijelo ili neprofitna organizacija s pravnom osobnošću sa službenim poslovnim nastanom u jednoj od prihvatljivih zemalja.

− To moraju biti gradovi/općine i/ili druge razine lokalne uprave ili njihovi odbori za bratimljenje ili druge neprofitne organizacije koje predstavljaju lokalna tijela.

− projekt mora biti transnacionalan i mora uključivati općine iz barem dviju prihvatljivih zemalja, pri čemu je barem jedna od njih država članica EU-a

− aktivnosti se moraju odvijati u jednoj od prihvatljivih zemalja koje sudjeluju u projektu.

− u događanja mora biti uključeno najmanje 50 izravnih sudionika, pri čemu su barem 25 sudionika „pozvani međunarodni sudionici”

Trajanje projekta: 6 do 12 mjeseci

Minimalni iznos potpore: 8.455 EUR

Maksimalni iznos potpore: 50 745 EUR

Poziv je otvoren od 9.4. 2025. do 17.9. 2025. do 17:00 sati.

Više o samom pozivu i cjelokupnu dokumentaciju možete pronaći OVDJE.

Skip to content