Europska komisija objavila je Poziv na podnošenje projektnih prijedloga za program Erasmus+ za 2025. godinu kojim potiče sve zainteresirane da aktivno sudjeluju i predstave svoje projekte koji će doprinijeti inovacijama i razvoju obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta u Europi.
Za financiranje u okviru programa Erasmus+ mogu se prijaviti sva javna i privatna tijela koja djeluju u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Nadalje, skupine mladih koje su aktivne u radu s mladima, ali ne nužno u okviru organizacija mladih, mogu se prijaviti za financiranje za mobilnost u svrhu učenja za mlade i osobe koje rade s mladima, aktivnosti sudjelovanja mladih i aktivnosti uključivanja u okviru inicijative DiscoverEU.
Pozivom su obuhvaćene sljedeće aktivnosti, sa sljedećim rokovima:
1. Ključna aktivnost 1 (KA1) – Mobilnost u svrhu učenja za pojedince
2.Ključna aktivnost 2 (KA2) – Suradnja organizacija i institucija
3. Ključna aktivnost 3 (KA3) – Podrška razvoju politike i suradnji
Mogućnostima financiranja centraliziranim aktivnostima upravlja Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu (EACEA), a decentraliziranim nacionalne agencije (Agencija za mobilnost i programe EU za hrvatske prijavitelje).
Detaljni uvjeti ovog Poziva na podnošenje projektnih prijedloga, mogu se pronaći u Vodiču kroz program Erasmus+ za 2025. na stranici:
http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/programme-guide
Vodič kroz program Erasmus+ sastavni je dio Poziva na podnošenje projektnih prijedloga, a uvjeti za sudjelovanje i financiranje navedeni u Vodiču u potpunosti se primjenjuju na ovaj Poziv.
Zemlje koje mogu u potpunosti sudjelovati u programu obuhvaćaju 27 država članica Europske unije, prekomorske zemlje i područja, te treće zemlje pridružene programu, uključujući države EFTA-e/EGP-a (Island, Lihtenštajn, Norveška) te zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u (Republika Turska, Republika Sjeverna Makedonija, Republika Srbija). Osim toga, neke aktivnosti programa Erasmus+ dostupne su i organizacijama iz trećih zemalja koje nisu pridružene Programu, o kojim zemljama je riječ također je navedeno u Vodiču kroz program Erasmus+ 2025.
Cjelovite informacije o načinima sudjelovanja dostupne su u Vodiču kroz program Erasmus+ za 2025. godinu.
Važne napomene o Erasmus akreditacijama
Skrećemo pozornost na ograničenje broja novih Erasmus akreditacija koje se mogu dodijeliti najbolje ocijenjenim projektnim prijedlozima u području odgoja i općeg obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, obrazovanja odraslih te područja mladih u okviru Natječaja 2025.:
Mentalno zdravlje i dobrobit mladih
U 2025. godini Erasmus akreditacija u području mladih kao hrvatski nacionalni prioritet ističe projektne prijedloge koji tematiziraju Mentalno zdravlje i dobrobit, kao i 2024. godine. Promicanjem ovog tematskog područja Agencija za mobilnost i programe Europske unije potaknut će organizacije da se više usredotoče na podršku mentalnom zdravlju mladih i podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja i dobrobiti među mladim sudionicima i osobama koje rade s mladima.
Prijave se predaju elektroničkim putem preko platforme za Erasmus+ (i Europske snage solidarnosti) koja je jedinstvena točka pristupa podacima o vašoj organizaciji, prijavnim obrascima, tehničkim uputama i drugim korisnim izvorima.
Tekst Poziva dostupan je na svim službenim jezicima Europske unije.
Za odluku o sudjelovanju u programu Erasmus+ važno je znati u kojem je području vaša organizacija prihvatljiv prijavitelj i na koje aktivnosti se može prijaviti. Stoga proučite mogućnosti u području koje vas zanima i dostupne formate projekata, kao i rokove za prijavu. Neke su organizacije prihvatljivi prijavitelji u više područja; izaberite najprikladnije.
Korisni savjeti za organizacije o tome kako se prijaviti na Erasmus+ natječaj dostupni su na službenoj Erasmus+ stranici.
Što sve trebate znati kada pokrećete Erasmus+ doznajte u Koracima za sudjelovanje.
Izvor: ampeu.hr