Redea
Novosti

OTVORENA JE IZLOŽBA NATJEČAJNIH RADOVA ZA BUDUĆI CENTAR ZNANOSTI U ČAKOVCU

Objavljeno 26.08.2024

U petak, 23. kolovoza 2024., otvorena je izložba natječajnih radova Projektnog natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja za Centar znanosti Čakovec.

Ana Kralj, zamjenica ravnateljice Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA, u uvodnom je govoru pozdravila sve prisutne te istaknula same početke ideje koja je započela postavljanjem pitanja: Kako obrazovanje učiniti praktičnijim, stvoriti kreativno okruženje i pobuditi interes za znanost? Odgovor na to pitanje daju centri znanosti koji predstavljaju mjesta na koja se ljudi vraćaju kako bi istraživali svijet oko sebe, pronašli nadahnuće i stvorili pozitivna iskustva. Prvi centar znanosti otvoren je u San Franciscu prema ideji Franka Oppenheimera 1969. godine. U Europi, najveći i najzapaženiji nalazi se u Švicarskoj, u Winterthuru, a jedan od poznatijih je i Copernicus u Varšavi.

Prema tome, koncepti postoje, provjereno stvaraju promjene, a na nama je bilo da ideju prilagodimo našim prilikama i vremenu, istaknula je. Obilazeći postojeće centre, donesen je zaključak da bi bilo dobro stvoriti priču i fokus budućeg centra. Tako je osmišljena okosnica izložbe znanosti koja će biti koncentrirana na tri cjeline: a) Klimatske promjene i njihov utjecaj na pojedinca te kako mijenjaju svijet u kojem živimo. b) Kako funkcioniraju stvari oko nas? c) Mozak i osjećaji.

Uz ove tri cjeline, Centar će sadržavati i vertikalni zračni tunel, edukativne laboratorije, prezentacijsku dvoranu, bistro te ostale potrebne popratne sadržaje, kao i vanjske prostore sa STEAM parkom.

Sadržaj će biti namijenjen raznovrsnim ciljnim skupinama kao što su djeca i mladi, nastavnici, obitelji s djecom, odrasli pojedinci, udruge aktivne na području popularizacije znanosti i umjetnosti, te turisti. Uz korisnike i posjetitelje s područja Čakovca i Međimurja, Centar će omogućiti i razvoj edukativnog turizma te širenje značaja izvan lokalnih i regionalnih granica. Također, pružat će potporu obrazovnom sustavu kroz održavanje izvanučioničke nastave u sklopu osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja te cjeloživotnog učenja, omogućavajući dodatne izvannastavne aktivnosti, radionice i edukacije.

Raznolikost profila korisnika, a time i raznolikost načina korištenja prostora, podržava ideju Centra kao platforme za učenje i katalizatora procesa prijenosa znanja s ciljem približavanja znanosti i tehnologije na zanimljiv način te stvaranja inspiracije za samostalno istraživanje i kritičko mišljenje.

Nakon uvodnog dijela, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije, Tibor Vegh otvorio je izložbu. Istaknuo je da takvi centri pružaju potporu učiteljima u razradi novih metoda učenja, ali i učenicima omogućujući im da na zabavan i zanimljiv način nauče više od osnovnog gradiva. Ovaj hvale vrijedan projekt predstavljat će i turističku atrakciju – mjesto za zabavno provođenje vremena.

Arhitektonski natječaj i program predstavila je Marija Dekar, predsjednica Udruženja arhitekata Međimurja i Tajnica natječaja. Zahvalila je svim natjecateljima na velikom broju pristiglih radova, istaknuvši visoku razinu njihove razrade i različite odgovore na programski zadatak, te čestitala svim nagrađenima. Također je zahvalila Ocjenjivačkom sudu na visokoj razini profesionalnosti koja je bila pravo osvježenje za lokalne prilike te inspiracija i usmjerenje za daljnje stručno djelovanje.

Istaknula je da se program Centra znanosti od inicijalne ideje razvijao kroz dvije godine. U suradnji s JU REDEA-om definirao se sadržaj kao komplementarna dogradnja javnih sadržaja na prostoru bivše vojarne. Glavnu atrakciju predstavlja vertikalni zračni tunel i izložbeni prostor interpretacije znanosti te svi ostali nužni prostori za optimalno funkcioniranje Centra. Zadatak je podijeljen na dva dijela, poštujući predloženu parcelaciju iz Urbanističkog plana uređenja (UPU), na dio za realizaciju i anketni dio. U dijelu za realizaciju smješta se objekt i prilazi s vanjskim prostorima Centra, dok se u anketnom dijelu predlaže javni prostor. Važnost anketnog dijela leži u očuvanju tj. osiguravanju kvalitetnog javnog prostora dostupnog svima.

Tajnica natječaja istaknula je i detalje samog natječaja. Autorice natječajnog elaborata su Marija Dekar i Blanka Levačić u suradnji s Anom Kralj i Leonom Jurčićem kao savjetnikom za vertikalni zračni tunel. Naručitelj, raspisivač i investitor natječaja bila je Međimurska županija, dok je provoditelj i organizator natječaja bilo Udruženje arhitekata Međimurja. Ocjenjivački sud sastavljen je od pet članova: prof. dr. sc. Mia Roth-Čerina, dipl. ing. arh., predsjednica Ocjenjivačkog suda, Davor Bušnja, dipl. ing. arh., ovl. arh., prof. dr. sc. Idis Turato, dipl. ing. arh., ovl. arh., mr. sc. Ana Kralj, dipl. oec., Mirjana Pintar, dipl. ing. arh., ovl. arh., ovl. arh. urb. Zamjenik člana Ocjenjivačkog suda je Oliver Ilić, dipl. ing. arh., a u Tehničkoj komisiji su Sanda Grgurić – Sovar, dipl. ing. arh., ovl. arh., ovl. arh. urb. i Blanka Levačić, dipl. ing. arh., ovl. arh. Tajnica natječaja bila je Marija Dekar, mag. ing. arch.

Do roka za predaju radova pristiglo je 26 radova; jedan rad je predan izvan roka te sukladno Uvjetima natječaja i Zakonu o javnoj nabavi, nije razmatran od strane Ocjenjivačkog suda.

Predsjednica Ocjenjivačkog suda, Mia Roth-Čerina, osvrnula se na pristigle radove i nagrađene. Istaknula je visoku kvalitetu pristiglih radova te još jednom čestitala svim nagrađenima. OVDJE možete pronaći raspodjelu nagrada.

Na otvorenju su bili prisutni i predstavnici prvonagrađenih, njiric+ arhitekti. Naglasili su da ovaj Centar gradimo na temelju identiteta Međimurske županije, što predstavlja pozitivnu premisu. Vodili su se izazovom kako sve spojiti u dobru cjelinu, a opet omogućiti zasebno korištenje prema zadanim funkcijama.

Nakon otvorenja, svi prisutni mogli su postaviti pitanja govornicima, razgledati izložbu te napisati prijedlog za naziv budućeg Centra.

Pozivamo sve zainteresirane da posjete ovu zanimljivu izložbu koja će biti otvorena do 1. listopada 2024.

Izložba je postavljena u Metalskoj jezgri, Ulica bana Josipa Jelačića 22D, Čakovec (područje bivše vojarne), a prostor je otvoren radnim danom od 8 do 18 sati.

Skip to content