Redea
Novosti

LIVING SPACES ISKUSTVO U GDANSKU: VAŽNOST PARTICIPACIJE U OBLIKOVANJU JAVNOG PROSTORA

Objavljeno 28.10.2024

Living Spaces tj. Living Spaces – Cities and regions shaping the built environment for everyone je program financiran u sklopu programa Creative Europe, a zajednički ga provode Eurocities i Vijeće arhitekata Europe.

Aktivnost je osmišljena kako bi lokalne i regionalne vlasti naučile kako planirati i provoditi visokokvalitetne arhitektonske politike i projekte, prateći EU Izvješće „Prema zajedničkoj kulturi arhitekture – Ulaganje u visokokvalitetnu životno okruženje za sve“, objavljeno 2021.

Od srpnja 2023. do studenog 2024. u sklopu programa održano je 12 studijskih posjeta i izrađen katalog 30 dobrih praksi između gradova i regija država članica Europske unije i relevantnih dionika o procesima i dobrim praksama koje osiguravaju visokokvalitetno životno okruženje za sve.

Predstavnice REDEA-e, Ana i Maja, sudjelovale su na radionici u Gdansku u Poljskoj na temu „Urban participatory design workshops“ na kojem su predstavnici grada Gdanska predstavili svoj model  konzultacija i participativnih procesa s lokalnim zajednicama za urbani razvoj javnih i privatnih površina.

Grad Gdansk ima sveobuhvatan pristup osiguravanju kvalitete života i dobrobiti svojih stanovnika kroz svjesno upravljanje izgrađenim okolišem. Razvojna strategija Gdańsk 2030+ stavlja kvalitetu i koherentnost javnog prostora u prvi plan razvojnih ciljeva grada. Kako bi povećali kvalitetu tog pristupa, Grad Gdansk je 2021. otvorio poseban odjel tj.  „Gradski arhitektonski ured“ zadužen za koordinaciju urbanog planiranja, estetike i kvalitete novog i obnovljenog izgrađenog okoliša“. Ovi „gradski arhitekti“ djeluje na raskrižju različitih odjela lokalne samouprave i politika specifičnih za sektore kako bi Gdańsk postao zeleni, uobičajeni, pristupačni i inovativni grad.

Gdańsk Design Workshops serija je sastanaka posvećenih inovacijama u oblikovanju javnog prostora. Izrađuje ih i provodi multidisciplinarni tim Gradskog arhitektonskog ureda, uz pomoć vanjskih stručnjaka po potrebi. Dizajnerske radionice u Gdańsku su inkluzivne i otvorene za sve zainteresirane strane, npr. lokalne stanovnike i/ili turiste, stručnjake i (ne)specijaliste za urbano planiranje i arhitekturu, investitore, znanstvenu zajednicu, dužnosnike lokalnih vlasti, nevladine organizacije itd. Radionice utjelovljuju vrijednosti opisane u strategiji razvoja grada, a to su: suradnja, obrazovanje, otvorenost, okoliš i mobilnost. S naglaskom na javnom prostoru, društvenoj integraciji i građanskoj aktivnosti, fokusiraju se na participativno rješavanje lokalnih problema i daju preporuke za nove smjerove oblikovanja grada.

Proces participacije sa javnošću traje između 3 mjeseca i 2 godine, a obično uključuje 5 sastanaka: uvod, tri radionice i zaključak s preporukama za buduće planiranje. Ovom metodom već je realizirano 10-ak gradskih projekata.

Osim sudjelovanja na praktičnim radionicama, Ana i Maja posjetile su i neke lokacije u Gdansku koje  su gradske vlasti obnovile ili planiraju obnoviti, poput područja Young City/Gdańsk Shipyard, zatim Montownia Center, LayUp Gallery, NOMUS, Olivia Center, Grunwaldzka Housing District, City Culture Institut i područje koje lokalno stanovništvo neformalno zove Otok.

Više o radu Gdanskog arhitektonskog ureda dostupno je ovdje.

 

Skip to content